voc'n'semble jest kwartetem wokalnym, który założyliśmy w grudniu 2020 roku. Poznaliśmy się w chórze Opery Frankfurckiej, gdzie wszyscy mamy stałe angaże. Od początku koncentrowaliśmy się na wielogłosowej muzyce wokalnej a capella. Ta purystyczna forma muzykowania wzbogaca i dopełnia naszą codzienną pracę w chórze operowym.
Czas prób i przygotowań rozumiemy jako demokratyczny proces bazujący na różnicach i podobieństwach naszych charakterów, tradycji kulturowych (Francja, Hiszpania, Polska i Niemcy) i wieloletniego doświadczenia muzycznego. Ideałem jest nam piękno ludzkiego głosu zespojone w czterogłosie. Radością śpiewania chcemy dzielić się z naszą publicznością.
Nasz aktualny repertuar obejmuje dzieła wokalne od późnego renesansu do współczesności. Planowane są również prawykonania. Wyjątkowe miejsce w naszej pracy zajmują teksty, wymowa, poezja, szczególnie w naszych językach ojczystych.
Magdalena Tomczuk
Sopran
Magdalena Tomczuk jest Polką, urodzoną w Szczecinie, absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. DAAD Stypendium umożliwiło jej wyjazd na Studia Podyplomowe w Hochschule für Musik und Dartellende Kunst w Stuttgarcie w klasie prof. Julii Hamari, które ukończyła z wyróżnieniem. Szkoła Operowa w Stuttgarcie i klasa solowa w Musikhochschule w Trossingen dopełniły jej wokalno-aktorskiego wykształcenia.
Po licznych występach solowych sopranistka zdecydowała się na angaż w chórze Opery Frankfurckiej, w której można było ją, oprócz pracy w zespole, zobaczyć i usłyszeć w różnych produkcjach w obsadzie solowej: Fortuna w „Lìncoronazione di Poppea” Monteverdiego, Suor Dolcina w „Suor Angelica” Pucciniego, Modystka w „Rosenkavalier” Straußa.
Poza Operą Frankfurcką Magdalena Tomczuk śpiewa regularnie koncerty oratoryjne w Niemczech, Francji, Austrii i Polsce. Wielokrotnie gościła w renomowanych ansamblach i chórach takich jak SWR-Vokalensemble, czy NDR-Chor pod batutą Herberta Blomstedta, Heinza Holligera, Friedera Berniusa, czy Marcusa Creeda.
Julia Mattheis
Mezzosopran
Julia Mattheis jest dyplomowaną śpiewaczką (Hochschule für Musik und Theater Leipzig), pedagogiem wokalnym (Musikakademie Wiesbaden) i posiada tytuł Master z Instytutu Teatru Muzycznego w Musikhochschule w Karlsruhe u prof. Friedemanna Röhliga. Ważne impulsy wokalne otrzymała w czasie wieloletniej współpracy z Margreet Honig.
Bezpośrednio po studiach mezzosopranistka została zaangażowana w chórze Opery Frankfurckiej. Po kilkuletniej przerwie, w czasie której jako solistka brała udział w licznych produkcjach operowych i koncertach oratoryjnych, powróciła w 2017 do pracy we Frankfurcie.
Zamiłowanie do kameralistyki i śpiewu zespołowego odkryła Julia Mattheis już w czasie studiów podczas pracy z wieloletnią partnerką fortepianową.
Pere Pou Llompart
Tenor
Pere Pou Llompart urodził się na Majorce. W Palma de Mallorca i Barcelonie studiował fortepian, altówkę i kompozycję. Muzycznego wykształcenia dopełniły studia śpiewu w Valencii i w Musikhochschule we Freiburgu u Wernera Hollwega. Do tej pory tenor otrzymuje impulsy wokalne we współpracy z Marią Karb.
Pere Pou Llompart zawsze zajmował się intensywnie muzyką dawną (m.in. Studium Aureum, Capella de Ministrers, Capella Reial de Catalunya pod batutą Jordii Savalla), jednocześnie gromadząc doświad-czenia w dziedzinie muzyki współczesnej.
Tak więc był członkiem ansamblu wokalnego Heinrich-Strobel-Studios des SWF Freiburg, czy ansamblu „con tempo“ we Frankfurcie, z którym brał udział w prawykonaniach współczesnych kompozytorów. Po solistycznych angażach w Teatrze we Freiburgu i Nordhausen tenor rozpoczął współpracę z chórem Opery Frankfurckiej, która trwa do dziś. Śpiewak jest często zapraszany do wykonań dzieł oratoryjnych we Frankfurcie i jego okolicach.
Olivier Brunel
Bariton
Olivier Brunel, urodził się w południowej Francji, gdzie mając 11 lat, gromadził pierwsze muzyczne i aktorskie doświadczenia jako członek chóru dziecięcego Opera Junior w Montpellier.
Od tej pory śpiew zespołowy był stałym elementem w jego życiu. W okresie młodzieńczym i podczas studiów u Nicolas`a Domingues`a współpracował m.in. z chórem operowym w Montpellier, Nancy i we Frankfurcie; śpiewał w różnych ansamblach takich jak „Accentus”, czy „Les Elements” i wielu innych formacjach kameralnych, gdzie pogłębiał swoje zainteresowania wielogłosowym śpiewem a capella.
Równolegle z pracą nad techniką wokalną Olivier Brunel poświęcił wiele czasu studium muzykologicznemu zakończo-nym tytułem Bachelor.
Jego zamiłowanie do języków, regionalnych kultur i tradycji europejskich zajmuje szczególne miejsce w muzyczno-arty-stycznych programach śpiewaka.